Az Év Vadvirága 2025-ben a mocsári nőszőfű
Az idei évben rendhagyó módon szakmai kuratórium választotta meg az Év Vadvirágát! A 7 tagú, szakemberekből álló kuratórium szinte egybehangzó szavazata alapján a 2025-ös évben az Év Vadvirága címet a mocsári nőszőfű (Epipactis palustris) nyerte el.Ez az orchidea Európa jelentős részén megtalálható, elterjedési területe keletre keskeny sávban egészen Szibériáig húzódik, azonban mindenütt ritka és többnyire védett, veszélyeztetett faj.
Február végéig érdemes elkészíteni és kitenni a méhecskehoteleket
Az MME a lakosság, a gazdálkodók és az önkormányzatok figyelmébe ajánlja a rendkívül egyszerű, különösen látványos méhecskehotel-eszközcsoportot, amivel erkélyen, ablakpárkányon is hatékonyan és hiánypótló módon segíthetjük a magányos életmódot folytató, kevésbé közismert, szelíd beporzó méhek és darazsak szaporodását már kora tavasztól. A magányosan élő méhek és darazsak körülöttünk élnek a kertekben, parkokban, iskolákban, óvodákban, lakótelepeken – még a sokadik emelet magasában is. Mindenütt ott vannak, ahol virágokat találnak.
Indiában él a világ legnagyobb tigrispopulációja
Egy új tanulmány szerint India ad otthont a világ legnagyobb tigrispopulációjának, annak ellenére, hogy itt a legmagasabb az emberi népsűrűség. Alig több mint egy évtized alatt India megduplázta tigrispopulációját több, mint 3600-ra, ami a világ tigriseinek 75%-át teszi ki. Ezek a tigrisek jelenleg 138 200 négyzetkilométer területen élnek. Ezt a nagymacskák orvvadászattól és élőhelyvesztéstől való megóvása, a zsákmány biztosítása, az ember és a vadon élő állatok közötti konfliktusok csökkentése és a helyi közösségek felemelése tette lehetővé – áll a Science című folyóiratban megjelent tanulmányban.
A tatabányai József Atilla Könyvtár öko-est program-sorozat februári előadója Nagy Zsolt a Vitaking Kft. szakmai vezetője. Az előadás címe: Mítoszok és valóság a vitaminokról.