Öko-hírek 2024. Augusztus

méhek

20 lepkefaj tűnt el Magyarországon és a póknépesség is csökkent. A változatos növény és állatvilág jelentőségére, az ökológiai gazdálkodás és a természetes élőhelyek jótékony kapcsolatára hívja fel a figyelmet hazánk legnagyobb fenntartható mezőgazdasággal foglalkozó kutatóintézete a biológiai sokféleség világnapján, május 22-én. Az agrobiodiverzitás, vagyis a mezőgazdasági élőhelyek sokszínűsége hozzájárul az élelmiszerellátásunkhoz, magyarán a jövőnk és teli éléskamránk záloga. Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) 2012 óta vizsgálja, hogy miként hat a  szőlőművelésre, gyümölcstermesztésre az, ha virágokat telepítenek a közelükbe. 

[Tovább a teljes cikkhez]

 


kagyló

Egy úttörő brit tanulmány megdöbbentő mértékű üvegszál-szennyeződést mutatott ki osztrigákban és kagylókban. Ez az első olyan esetet jelenti, amikor üvegszállal erősített műanyag (GRP) részecskéket fedeztek fel az élelmiszerláncban. Előfordulhat tehát, hogy a probléma nemcsak a tengeri élőlényeket, de az azokat fogyasztó emberek egészségét is érinti.

A Brightoni Egyetem és a Portsmouth-i Egyetem közös kutatása komoly környezeti és egészségügyi aggályokra mutat rá, ugyanis a csónakok gyártásánál jelentős mennyiségben használt üvegszálas műanyag a lebomlása során beszivároghat a part menti vizekbe.

[Tovább a teljes cikkhez]

 


kép

A Green Policy Center az elmúlt időszakban több helyi klíma-együttműködést igyekezett szakmailag támogatni, ezzel is hozzájárulva Magyarország 2050-es klímasemlegességi céljának eléréséhez. Az alábbiakban összefoglaljuk az ennek során szerzett legfontosabb tapasztalatokat, különösen arra nézve, hogy milyen elemek segíthetnek egy sikeres helyi klíma-partnerség beindításához és konkrét gyakorlati projektek megvalósításához a hazai viszonyok között, illetve, hogy mik azok a tényezők, amelyek hátráltatnak egy ilyen vállalkozást.

[Tovább a teljes cikkhez]